Co oznacza pełna księgowość i kiedy należy na nią przejść?

baner candyweb
thumbnail

Wielu właścicieli działalności gospodarczych może korzystać z uproszczonej księgowości, która jak sama nazwa wskazuje, jest łatwiejsza w prowadzeniu, co oznacza, że również tańsza. Jednak są wymagania, aby móc korzystać z takiej formy księgowania, co doprowadza nie jednego przedsiębiorcę o zgrzytanie zębami. Kiedy możemy korzystać z uproszczonej księgowości, a kiedy należy przejść na pełną księgowość? Dowiesz się w tym artykule.

Uproszczona księgowość, a pełna księgowość – co dla kogo?

Uproszczona księgowość przeznaczona jest dla większej części właścicieli działalności gospodarczych. Również spółki cywilne, jawne i partnerskie mogą korzystać z uproszczonej księgowości, co zadowala wielu przedsiębiorców, ponieważ są to najczęściej prowadzone działalności. Prowadzenie tej metody księgowości jest prostsze i zadowalające dla naszych kieszeni. Dotyczy to większości organizacji, stowarzyszeń, fundacji, partii politycznych czy związków zawodowych.

Pełna księgowość jest najbardziej skomplikowaną i jednocześnie najbardziej skomplikowaną formą rozliczanie się z przychodów konkretnych działalności gospodarczych. Ich prowadzenie wymaga zatrudnieniu profesjonalistów, zawodowo zajmujących się księgowością, a i ona często przyprawia ich o zawrót głowy i często ich przerasta.

Pełna księgowość – skąd ta szczegółowość?

Skierowana do dużych przedsiębiorstw i najbardziej dochodowych zarazem, przekraczających określone roczne dochody, jest tak szczegółowa ponieważ zarówno podatnikom, jak i urzędom ich rozliczających zależy na przejrzystości i porządku przechowywanych dokumentów, zapisów i dowodów zakupu. Również aby zapobiec nieprawdziwym operacjom i zapewnić czysty obraz sytuacji finansowej prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Oprócz przekroczonej kwoty rocznego przychodu, to jaką prowadzimy księgowość zależy charakter prowadzonej przez nas firmy.

Warto „mieć łeb na karku” i wiedzieć kiedy możemy prowadzić uproszczoną księgowość, aby uniknąć skomplikowanej formy, jaką jest pełna księgowość.

Back To Top