Czy istnieje sposób na szybkie wyleczenie infekcji dróg oddechowych?

baner candyweb
thumbnail

Zdarzają się w życiu takie chwile, w których zaczynamy czuć się ewidentnie źle. Zatkany nos, katar, kaszel i ogólne przygnębienie, to tylko kilka z wielu objawów przeziębienia. Infekcje układu dróg oddechowych możemy złapać dosłownie w każdej chwili w ciągu całego roku. Najczęściej do infekcji dochodzi wczesną wiosną, czyli dokładnie w miesiącach takich, jak ten.

Coraz krótsze lato?

Głównym czynnikiem, który wywołuje te infekcje, jest oczywiście nieustannie zmieniająca się temperatura, która wiosną może stabilizować się nawet do czerwca. Przy aktualnych zawirowaniach w atmosferze czas ten może się przedłużyć – kiedyś możemy w ogóle nie mieć okazji zobaczyć lata, ale to temat na inny artykuł.

W walce zarówno z przeziębieniem, jak i innymi objawami, które sprawiają nam duży dyskomfort życia codziennego, pomocny może okazać się nebulizator na katar i nie tylko. Czym jest to urządzenie i w jaki sposób może ochronić nas przed infekcjami?

Kilka istotnych informacji na temat nebulizatorów

Nebulizator na katar jest urządzeniem, które wykorzystuje ultradźwięki, sprężone powietrze, bądź wibrującą membranę do zmieniania płynnej postaci leku w aerozol – niektórzy określają go również, jako „lecznicza mgiełka”. Służy przede wszystkim do eliminowania bądź niwelowania objawów przeziębienia i grypy, a do najważniejszych jego zalet możemy zaliczyć między innymi:

  • nawilżanie błon śluzowych nosa i gardła,
  • rozrzedzanie gęstej wydzieliny,
  • ułatwianie wykrztuszania plwociny,
  • łagodzenie drapania w gardle,
  • udrażnianie zatkanego nosa.

Nebulizator na katar, kaszel oraz inne objawy działa miejscowo, dlatego nie obciąża w żaden sposób żołądka i układu pokarmowego, tak jak to robią standardowe leki farmakologiczne w tabletkach i syropach. Z tego właśnie względu nadaje się zarówno dla dorosłych, osób starszych, jak i małych dzieci, w tym, w szczególności dla noworodków i niemowlaków.

Wskazania i zalecenia – kiedy stosować, a kiedy nie stosować nebulizację?

Nebulizatory to skuteczne i bezpieczne urządzenia, które dostaniemy w każdej aptece. W zależności od działania i tego, w jaki sposób nebulizatory zmieniają ciecz w aerozol, ich cena różni się od siebie. Szacuje się, że tym najskuteczniejszym i najbardziej wydajnym, jest nebulizator siateczkowy, zwany również nebulizatorem membranowym. Rozbija on ciecz na mikromilimetrowe cząsteczki, które bardzo dobrze wchłaniają się w miejsca dotknięte chorobą. Lek wyczerpuje do samego końca, dlatego żadne resztki nie zostają w zbiorniczku.

Inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora na katar i inne objawy zaleca się w szczególności w przypadku:

  • zapalenia zatok,
  • przeziębienia,
  • uporczywego suchego kaszlu,
  • zapalenia płuc,
  • astmy,
  • oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).

Terapii nie zaleca się natomiast między innymi w przypadku chorób serca, niewydolności oddechowej w stanie ciężkim, wszelkich krwotoków z dróg oddechowych, a także w przypadku gruźlicy. W innych przypadkach jest to skuteczna, szybka, prosta i bezpieczna metoda, którą polecają zarówno lekarze, jak i farmaceuci.

Back To Top