Astygmatyzm – co to za przypadłość i jak wpływa na życie?

baner candyweb
thumbnail

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów u człowieka. Osoby niewidome muszą radzić sobie bez niego, ale do perfekcji opanowały zmysł słuchu oraz węchu, dzięki temu mogą żyć tak, jak normalna osoba, która widzi. Ponadto są dzisiaj różne rozwiązania, które pozwalają osobom niewidomym na powrót widzieć, niemniej jednak są to niezwykle czasochłonne i precyzyjne zabiegi. Osoby, które od dziecka widzą, ale zmagają się z wadami wzroku, muszą również sobie jakoś w życiu radzić. Niektórzy są krótkowzroczni, inni zaś dalekowzroczni. Jedną z tych przypadłości, którą obserwuje się już u najmłodszych dzieci, jest astygmatyzm. Czym jest ta wada wzroku i czy można ją jakoś wyleczyć?

Kilka słów o astygmatyzmie

W astygmatyzmie (niezborność rogówkowa) pole widzenia ulega zniekształceniu, którego przyczyną jest zniekształcenie budowy oka. U osoby zdrowej obie gałki oczne są w tym samym kształcie i tak samo odbijają promienie świetle wpadające do oka. Natomiast u osoby z wadą astygmatyczną oko przybiera nieco spłaszczony kształt, co sprawia, że moc układu optycznego oka nie potrafi utworzyć punktowego obrazu na siatkówce.

Kształt oka astygmatyka nie przypomina piłki do siatkówki (okrągłej), ale coś na kształt piłki do rugby. Ta wada jest również często powiązana z daleko, bądź krótkowzrocznością. Określa się ją poprzez dioptrię i tak: 0,5 dioptrii dla stanu fizjologicznego zdrowego człowieka, 1 dioptria dla astygmatyzmu niskiego, 2 dioptrie dla wysokiego, a 3 dla bardzo wysokiego.

W astygmatyzmie wyróżnia się również kilka różnych rodzajów tej wady, między innymi astygmatyzm regularny prosty, regularny odwrotny, regularny skośny. Wyróżnia się również takie odmiany, jak astygmatyzm krótkowzroczny zwykły lub złożony, astygmatyzm nadwzroczny, również zwykły lub złożony oraz astygmatyzm mieszany.

Przyczyny i objawy astygmatyzmu – skąd się to bierze?

Medycyna nie zna jeszcze dokładnej przyczyny astygmatyzmu, jednak uważa się, że w głównej mierze, jest to wada dziedziczona. Wada może się również rozwinąć przy urazie oka, wtedy mamy do czynienia z astygmatyzmem nieregularnym. Innym powodem zniekształcenia się oka może być również „stożek rogówki”, czyli schorzenie, gdzie rogówka oka ma kształt stożka – w tym przypadku mówi się o znacznie silniejszym astygmatyzmie, który w skrajnych przypadkach może wymagać leczenia chirurgicznego (kiedy nie pomagają soczewki kontaktowe, ani okulary korekcyjne).

Astygmatyzm wykrywa się stosunkowo łatwo, doświadczony lekarz jest w stanie określić stopień wady oraz dobrać odpowiednie rozwiązanie. Niemniej jednak jeżeli w porę nie zacznie się leczenia, mogą wystąpić niepożądane objawy astenopijne, czyli takie, które są związane z pracą wzrokową.

Tymi objawami mogą być między innymi:

  • nieostre widzenie przedmiotów z bliska bądź z daleka,
  • bóle oczu, bóle głowy w okolicy czoła,
  • widzenie plamek bądź mgła na oku,
  • mrużenie i tarcie oczu,
  • częste mruganie i przekrzywianie głowy,
  • krzywe pole widzenia,
  • błyskawiczne zmęczenie podczas czytania, czy nawet patrzenia na cokolwiek,
  • problemy z koncentracją i wiele więcej.

Czy można to jakoś wyleczyć?

Astygmatyzm jest wadą (nie)uleczalną, którą można skorygować, poprzesz szkła kontaktowe lub okulary korekcyjne. Wyróżnia się przy tym soczewki oraz cylindry, które są wykorzystywane przy bardziej skomplikowanych wadach. Umożliwiają one uregulowanie pola widzenia, co poprawia komfort codziennego życia chorego. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się również wykonanie zabiegu laserem, który modeluje oko, aż do uzyskania pożądanego kształtu.

Obecnie mamy wiele różnych możliwości, które pozwalają nam na to, aby dużo lepiej korygować i leczyć różne wady wzroku. Wystarczy odrobina odwagi – takie zabiegi, jak operacja laserowa, mogą pomóc i sprawić, że chory pozbędzie się problemu na dobre, albo chociaż częściowo, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Back To Top